Jiří Olšanský, Řecko, Norsko

28. 8. 2019 -

Vždycky jsem chtěl vyjet na Erasmus. Můj první Erasmus se odehrál v Aténách. Atény bych doporučil zejména těm, co se bojí vyjet na Erasmus z finančních důvodů. Pokud se ubytujete poblíž univerzity, máte velkou finanční výhodu, protože univerzitní menza je zde otevřená pořád a strava, snídaně, obědy i večeře, jsou pro studenty zdarma.

Ubytování vyjde na cca 250E, takže člověku potom zůstane celých 200E na útratu. Trošku mě překvapilo, jaký je v Aténách binec, všechno posprejované, ale jinak se mi tam líbilo, spolužáci byli bezvadní. Vůbec se nemusíte bát angličtiny, vyučující jsou velmi tolerantní…

Po návratu z Atén jsem chtěl najít nějaký protipól, tak jsem si vybral Norsko, Ås („A“ s kroužkem J). Tento pobyt se řadil k těm nákladnějším, ale určitě se mi vyplatil. Chvíli mi tedy trvalo, než jsem si zvykl na jejich noc, která vlastně není úplně noc, úplná tma za celou noc nepřijde. Zato internet by vás potěšil, neboť jede neskutečnou rychlostí.

Možnost začlenění je velká, našel jsem si hodně kamarádů. Zapojení do společenského dění na univerzitě hodně napomáhají různé spolky, sbor, studentské divadlo, posilovna a spoustu dalších aktivit, které zde fungují. V rámci studia musíte často zpracovávat různé vědecké práce, témata se probírají hodně do hloubky a je jim věnován dostatek času, výuku mají podloženou množstvím nových výsledků výzkumů.

Do Norska doporučuji vyjet na letní semestr, protože v zimním semestru je tam zima, tma a přitom ještě není sníh. Co se týče prohibice alkoholu, jejich systém mě docela překvapil. V supermarketu můžete normálně koupit pivo, ale jen do osmi hodin večer. V sobotu a neděli můžete koupit pivo jen do šesti hodin. Množství je ovšem neomezené J Tvrdý alkohol lze koupit jen ve specializovaných prodejnách.

Finanční stránka pobytu byla poměrně náročná. Na stravě se dá ale hodně ušetřit. V supermarketech i na kolejích se dá sehnat jídlo, které je prošlé, zdarma. Na kolejích je také pivovarnický spolek, kde jsme si vařili i pivo. A to se vyplatí, protože v hospodě stojí jedno pivo 11E.

Pobyt v zahraničí všem můžu jedině doporučit, určitě se vám rozšíří obzory a najdete si spoustu nových kamarádů z celého světa. A když se skamarádíte se Španělkami, máte kam jezdit v létě k moři :)